Regulacja prędkości i jasności we Freestylerze
Posted by      07/18/2021 18:00:00     FreeStyler DMX    Comments 0
Regulacja prędkości i jasności we Freestylerze

Prędkość odtwarzania gotowych scen, oraz jasność kontrolowanych urządzeń można, w programie Freestyler zmieniać na kilka sposobów zależnych od tego, w jaki sposób są przygotowane sceny. Możemy te parametry regulować globalnie, a także dla każdej ze scen z osobna

Dimmer

Regulacji jasności można dokonać na trzy sposoby:

1.
MASTER INTENSITY - to jedna z funkcji programu, służy do globalnego zarządzania jasnością. Przycisk otwierający okno znajdziemy na pasku narzędzi:

Master Intenisty

  • Pionowy, niebieski pasek służy do ustawienia maksymalnej jasności, oznacza to, że urządzenia nie przekroczą ustawionego poziomu.

    All 100% / All 0% służą do szybkiego włączania/ wyłączania światła.

    Fade In / Fade Out to płynne rozjaśnianie/ ściemnianie o czasie ustawionym poniżej (200ms).

    Wybrane urządzenia można odłączyć od tej funkcji klikając prawym przyciskiem myszki na konkretne ikony urządzeń i zaznaczając Ignore master intensity

Ignore Master Intensity

Przyciski z okna Master Intensity możemy przypisać do skrótów klawiaturowych (tylko włącz/wyłącz światło i płynne rozjaśnianie/ściemnianie), w przypadku używania kontrolera MIDI poziom jasności możemy płynnie kontrolować za pomocą potencjometru.

Master Intensity jest najważniejszym tego typu ogranicznikiem, pozostałe sposoby są od niego zależne.

2.

  • Możemy też wpływać na indywidualne urządzenia, lub grupy urządzeń w oknie SUBMASTER. Jasność SUBMASTER

Każda z list submaster ma obok siebie pionowy suwak, jeśli ma on kolor niebieski, to pozwala na regulację maksymalnego poziomu jasności dla scen z konkretnej listy. W zależności od tego jak są zaprogramowane sceny, możemy dzięki temu, niezależnie regulować każdą grupę, np pierwsza dla głowic, druga dla parów itd.

W kontrolerach MIDI suwaki można przypisać do potencjometrów uzyskując płynną regulację dimmera.

3.

  • Kolejnym sposobem jest manualna regulacja jasności w oknie LAMP. Okno pozwala się uruchomić dopiero po zaznaczeniu urządzenia/ urządzeń (czyli po kliknięciu na obrazek przedstawiający wybrany model).

Okno LAMP

W ten sposób ustawiamy konkretną moc świecenia, tzn., że urządzenia będę zawsze świeciły z ustalonym poziomem. Jeśli w gotowych scenach są efekty wpływające na jasność, to przestaną one działać.
Jeśli w czasie odtwarzania scen przestawimy jasność w tym oknie to będzie miała ona priorytet nad regulacją z okna submaster, jednocześnie obok suwaka pojawi się niebieski trójkąt z wykrzyknikiem sygnalizującym zmianę parametru. Klikając na niego, resetujemy ręczną zmiana, a jasność powraca do poziomu z zaprogramowanych scen.

Pasek jasności z tego okna można skonfigurować z potencjometrem w kontrolerach MIDI.

Wszystkie sposoby wpływają na kanał dimmera, a jeśli urządzenie nie ma takiego kanału, to regulowane są komunikaty na kanałach koloru RGB (za wyjątkiem trzeciego sposobu). Jeśli fixtura nie uwzględnia tych kanałów to żaden z powyższych sposobów nie będzie działać.

Prędkość odtwarzania scen.

Regulacji prędkości dokonujemy w oknie SUBMASTER i/lub w oknie CUE. Oba okna pozwalają zmienić prędkość dla każdej z odtwarzanych scen z osobna, oraz dla wszystkich odtwarzanych scen jednocześnie.

1.
SUBMASTER

Jeśli pionowe suwaki obok list SUBMASTER są podświetlone na żółto, to można za ich pomocą regulować prędkość odtwarzania scen dla każdej z tych list. Standardowo suwaki są podświetlone na niebiesko, czyli służą do regulacji jasności, aby przełączyć je na regulację prędkości należy kliknąć prawym klawiszem myszki na wybraną listę submaster i w opcjach które się wtedy pojawią zaznaczyć "Slider controls speed".
Skrajnie z prawej strony okna jest umieszczony suwak "Master speed" który służy do globalnej regulacji prędkości odtwarzania.

Obok suwaka "Master speed" znajdziemy dwa przyciski:
- Tap Sync -służy do nabijania tempa
- Manual Trigger - każde naciśniecie przycisku powoduje przeskok do kolejnego kroku w scenie, a więc pośrednio wpływa na prędkość odtwarzania

Każdy z suwaków można przypisać do potencjometrów w kontrolerach MIDI uzyskując płynną regulację, dodatkowo poziom "Master speed" można zmieniać za pomocą skrótów klawiatury komputera (try klawisze: przyśpiesz, zwolnij, reset), gdzie każde naciśnięcie klawisza zmienia poziom o 10%. Reset do poziomu 100% uzyskujemy klikają na pasek prawym klawiszem myszki. Przyciski mogą być kontrolowanie z poziomu kontrolera MIDI jak i klawiatury komputera.

2.
CUE

Do regulacji prędkości każdej ze scen z osobna służą poziome, niebieskie suwaki "Set chaserspeed" umieszczone pomiędzy przyciskiem odtwarzania, a nazwą sceny. Z prawej strony okna jest umieszczony suwak Master Speed oraz przyciski Manual Trigger i Tap Sync - dokładnie te same które można znaleźć w oknie Submaster..

Suwaki "Set chaserspeed" można przypisać do potencjometrów w kontrolerach MIDI.

Regulując prędkość za pomocą powyższych sposobów należy pamiętać, że wpływają one na odtwarzanie ruchu głowic z generatora "shape" oraz zmieniają czas "Scene time", czyli długość kroków. Nie można za ich pomocą zmienić prędkości rotacji tarczy gobo i pryzmy - te parametry można regulować po wcześniejszym zaznaczeniu urządzeń, lub ich grup, tylko z poziomu paneli Gobo i Beam i Sliders. Można je również przypisać do potencjometrów w kontrolerach MIDI.

Comments

Log in or register to post comments